Eredet vizsga
Mi is pontosan az eredetvizsgálat? Mikor szükséges ezt megcsináltatni?
Az eredetiség vizsgálat egy olyan hatósági eljárás, amely ahhoz szükséges, hogy a jármű új tulajdonosa nyilvántartásba vetethesse járművét.
A járművek eredetiségének megállapítása egy komplex zárt vizsgálati rendszerrel, oly módon történik, hogy a gépjármű egészét az összes specifikumával együtt hasonlítjuk össze a gépjármű azonosító elemeivel, illetve ezek adataival.
Amennyiben a gépjármű rendelkezik okmányokkal, akkor az összehasonlítás az okmányokra is kiterjed. Az eredetiségvizsgálat célja megállapítani, hogy a vizsgált jármű elsődleges azonosítói, amelyek az alvázszám, motorszám és típustábla gyári eredetűek-e. Ha ezeken az azonosítókon eltérés tapasztalható, abban az esetben meg kell állapítani, hogy annak mi lehet az oka.
Ilyen okok lehetnek:
- Jogosulatlan beavatkozás
- Korrózió
- Sérülés utáni javítás
Legfőbb célja viszont a közigazgatási rendszerbe illesztéssel a járműbűnözés (autólopás, roncskereskedelem, ikresítés, hitel- és leasing csalás, biztosítási csalás) ellehetetlenítése – visszaszorítása!
A külföldről behozott üzemeltetés célját szolgáló járművek eredetiségvizsgálata csak a jármű származásának ellenőrzéséről és annak eredményéről szóló határozat jogerőre emelkedését követően végezhető el! A közlekedési igazgatási eljárásban a járművek eredetiségvizsgálat elvégzését a BM KANYVH által kiállított hatvan napnál nem régebbi határozattal kell igazolni.
Az eredetiségvizsgálat elvégzését igazoló dokumentumra az alábbi esetekben van szükség:
- ha a külföldről behozott használt (és nem unios ország) gépjárművet vagy a járműnyilvántartásban nem szereplő jármű forgalomba akarjuk helyezni
- ha a forgalomból végleg kivont járművet ismét forgalomba akarjuk helyezni
- ha kiviteli rendszámot igénylünk
- ha olyan szerelő munkálatot végeztetünk a gépjárműn, mely az alvázszám megváltozásával jár
- ha a tulajdon jogban történő változást be kívánjuk jelenteni.
- ha a vizsgálatot, bármilyen közhitelességi eljárás alá vonják a szakhatóságok
A nyilvántartásba vételhez (azaz átiráshoz) hatvan napnál nem régebbi, eredetiségvizsgálat elvégzését igazoló dokumentumra van szükség. Ennek hiánya a nyilvántartási kérelem automatikus elutasítását vonja maga után. Az eredetiségvizsgálat elvégzését igazoló dokumentum nélkül a tulajdonjogban bekövetkező változást csak két esetben fogják bejegyezni:
- ha jogalap öröklés
- ha gazdasági társaság átalakulása kapcsán bekövetkező vagyonszerzés valósul meg
Az eredetiségvizsgálat nem kötelező, tehát nem kell elvégeztetni, ha állami szervek kezelésében, tulajdonában lévő gépjármű egymás közötti tulajdonjogának változásakor, valamint a gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó és arra jogosult vállalkozások egymás között létrejövő adás vétel esetében.
Az eredetiségvizsgálat elvégzését kérheti bármely fél, az eladó vagy a vevő. (célszerű az adás-vétel előtt elvégezni, de úgy hogy az eladó és a vevő is jelen legyen) A vizsgálat után kapunk egy okmányt, ami igazolja a gépjármű eredetét, mely 60 napig érvényes!
Az eredetiségvizsgálathoz szükséges okmányok
Jogi személyek (cég) esetében:
- a cég (megrendelő) cégkivonata
- a cég aláírási címpéldánya
- a jármű forgalmi engedélye esetleg műszaki adatlapja vagy ha egyik sincs (elveszett, bevonták: okmányirodai adatlapja)
- az aláírásra jogosult személy személyes okmányai (személyi igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél és lakcím kártya)
- amennyiben az aláírásra jogosult személy nincs a helyszínen – hivatalos meghatalmazás
Magánszemélyek esetén:
- a jármű forgalmi engedélye, esetleg műszaki adatlapja
- a jármű forgalmi engedélyében illetve törzskönyvében szereplő tulajdonos, vagy az adásvételi szerződésben vevőként szereplő személy fényképes igazolványa (személyi igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél), lakcím kártyája
- amennyiben a tulajdonos nincs jelen a vizsgálatnál – hivatalos meghatalmazás
Mikor kell eredetvizsgálatot végeztetni?
- Tulajdonjog változása (adás-vétel) esetén
- Amennyiben a jármű alváz és/vagy motorszámában az eredeti állapothoz képest változás észlelhető (korrodáció, sérülés, stb…)
- Amennyiben az illetékes hatóság azt elrendeli